Kategoriler

Besin Destekleri

(Lütfen GAPS kitabı sayfa 247’yi okuyunuz.) GAPS Tedavi Protokolünün besin destekleri açısından en belirgin özelliği, bu desteklerin minimum düzeyde tutulmasıdır. Tedavinin odak noktası çocuk veya yetişkinler için başarılı bir GAPS Tedavi Protokolünün uygulanmasıdır ve bir numaralı şartı doğal, taze ve kaliteli yiyeceklere dayalı bir diyet programı olmasıdır. En önemli sloganı ise Yiyecek ilaçtır /Food is the Medicine. GAPS felsefesine göre, dünyada hiçbir gıda takviyesi doğru beslenmenin ve kaliteli yiyeceklerin yerini tutamaz ve hastanın durumunda yarattığı iyileştirici etkiyi yaratamaz. Ayrıca bazı gıda takviyelerinin tablet, kapsül, dolgu maddesi içeren enterik kaplı şekilde olması; sindirim bozuklukları olan GAPS hastalarının, enfeksiyonlu ve hasarlı olan bağırsak astarlarını tahriş ederek iyileşme süreçlerinin gecikmesine de neden olabilir. Bu nedenle GAPS Tedavi Protokolünün uygulanmaya başladığı ilk günlerde, alınması gereken besin destekleri en aza indirilmiştir. Bu destekler de; asla kapsül, draje, enterik kaplı vb. olmamalıdır. Mümkün olduğunca sıvı olması veya moleküler düzeyde inceltilmiş olması gerekir. Besin desteklerinin asgari düzeyde kullanılmasının bir nedeni de, metabolizmaya fazla müdahale edilmemesi gerektiği içindir. Dr.Natasha Campbell-McBride; hem GAPS kitabında hem de eğitimlerde bu konuyu açık ve net olarak belirtmektedir. GAPS beslenmesi son derece besleyici bir diyettir, ihtiyaç duyulan tüm besin eksikliğini kısa bir zamanda giderecektir. Tedaviye başladıktan belli bir süre sonra, doktorunuzun ihtiyaç duyduğu takviyelerin diyete eklenmesi daha güvenilir yoldur. 

Sonuç olarak; GAPS Tedavi Protokolü temelinde özel bir beslenmeden ve asgari düzeyde kullanılan besin desteklerinden oluşmaktadır. Diyetle yeterli miktarda alınamayan gıdalar besin destekleri olarak GAPS Diyetiyle entegre ve belirli aşamalarda alınmaya başlanmalıdır. 

(Besin desteklerinin neler olduğunu ve diyete hangi aşamalarda ekleneceği GAPS Kitabının sayfa 247, GAPS Destek Kitabı sayfa 231)

Resim
X