Kategoriler

Hakkımızda

Resim

GAPS NEDİR ?

GAPS;bağırsak ile beyin /beden arasındaki ilişkinin, Nöroloji ve Beslenme Doktoru Natasha Campbell-McBride tarafından uluslar arası tescilli ifadesidir. GAPS, "Gut And Psychology / Physiology Syndrome" kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Türkçe karşılığı: "Bağırsak ve Psikoloji / Fizyoloji Sendromu" dur.

GAPS’ın HİKAYESİ:

Nöroloji ve Beslenme Doktoru Natasha Campbell-McBride’ın,  3 yaşında (1996 yılı) otizm teşhisi konulan oğlunu iyileştirmek için geliştirdiği, doğal beslenmeye dayalı tedavi protokolüdür. Dr.N.Campbell-McBride, nöroloji doktoru olmasına rağmen; bu hastalığa son derece yabancıdır, çünkü otizm hastasıyla hiç karşılaşmamıştır. Nörolog olan meslektaşları;  Otizmin çaresiz bir hastalık olduğunu,  bu gerçeği kabul etmek zorunda olduğunu ve çocuğunun ömür boyu bu hastalığa mahkum olacağını söylediler.

Ama Dr.N.Campbell sebepsiz ve çaresiz bir hastalığın olabileceğini asla kabul etmedi. Otizmin de mutlaka bir sebebi vardı ve mutlaka çaresi olmalıydı. Oğlunun bağırsak sorunları vardı; bazen ishal bazen de kabızdı. Kabız olduğu günlerde otizm semptomları daha da artıyordu O yıllarda; nörolojik hastalıklarla, bağırsaklar arasında bir ilişki olduğunu zaten fark etmişti. Otizmin sebebi de bağırsak ve sindirim sistemi sorunları olabilirdi. Oğlunun bağırsaklarını ve sindirim sistemini iyileştirmeye odaklandı ve bu konuda araştırmalara başladı.

20’nci yüzyılın başlarında Dr. Sidney Valentine Haas’ın çölyak ve ülseratif kolit hastalarını tedavi etmek için geliştirdiği Spesifik Karbonhidrat Diyetinden yola çıktı. Spesifik Karbon hidrat diyetini, geleneksel ve doğal beslenme yöntemleriyle birleştirdi. Yoğurt, kefir, turşu gibi fermente ürünlerle bağırsak mikrobiyatasını dengelemek gerekiyordu. Ayrıca bağırsak dokusunu iyileştirmek için; et suyu ve et suyuna yapılmış çorbalarla da hassas, enfekte, hasarlı bağırsak dokusunu iyileştirilmeliydi. Hassas bağırsakların iyileşmesine fırsat tanımak için, bir süre lifli ve katı gıdalar diyetten çıkarılmalıydı.

Aynen bu mantıkla oğlunu beslenmesine odaklandı. Oğlunun ishal ve kabızlık gibi bağırsak sorunları ortadan kalktı, 6 ay içinde bütün otizm semptomları ortadan kalkmıştı. Özel beslenmesi devam ederken ABA özel eğitimleriyle otizmli yıllarının öğrenme eksikliğini de telafi ediyordu. Oğlu birkaç yıl içinde sağlıklı ve normal çocukların devam ettiği ilkokula başladı (1998) ve normal eğitim hayatı kesintisiz devam etti. (Bugün itibariyle üniversite eğitimini tamamlamış ve başarılı bir iş hayatına başlamıştır.)

Dr.N.Campbell McBride, oğlunun özel beslenmesine yoğunlaşırken, bir yandan da, İngiltere’de Sheffield Üniversitesi'nde İnsan Beslenmesi alanında ikinci uzmanlığını tamamladı. Hem nöroloji uzmanı ve hem de beslenme doktoru idi.

Oğlunu tamamen iyileştirdikten okul hayatına başladıktan sonra, 2000 yılında Cambridge’de özel kliniğini açtı. Otizm başta olmak üzere; şizofreni, bipolar, depresyon gibi psikiyatrik hastalıkları; dispraksi, disleksi, hiperaktivite gibi daha masum görünen hastalıkları;  bağırsakları özel beslenme ile tedavi ederek iyileştiriyordu. Dünyanın her yerinden gelen binlerce hastayı kliniğinde tedavi ediyordu. Tüm deneyimlerini ve bilgi birikimini “Gut and Psychology Syndrome” adlı kitapta topladı. Bu kitapta hastalarına uyguladığı beslenme protokolünün bilimsel alt yapısı ve nasıl uygulandığını anlatıyordu. Kısaca bir tedavinin tarifiydi. GAPS Kitabı bugün itibariyle, 19 dile çevrilmiştir. Bu kitapta anlatılan doğal tedaviyle dünyanın her yerinden binlerce hasta iyileşmektedir.

Epilepsi, otizm, şizofreni, depresyon, hiperaktivite gibi psikoloji sendromlu hastalar iyileşirken; bu hastaların aynı zamanda astımları, egzemaları, alerjileri, eklem ağrıları gibi fizyolojik sendromları da iyileşiyordu. Mikrobiyatası bozulmuş ve sızdıran bağırsaklar; sadece beyni değil bütün organ ve dokuları etkilediği için, fizyolojik hastalıklara da neden olmaktadır. Bağırsaklar GAPS Tedavi Protokolü ile iyileştikçe, fizyolojik hastalıklar da iyileşir. Yıllar öncesinden Hipokratın dediği gibi “Bütün hastalıklar bağırsakta başlar” sözünün nekadar doğru olduğu GAPS la yeniden gündeme gelmiştir.

Dr.N.Campbell McBride;dünyanın her yerinde açtığı GAPS Practitioner  eğitimleriyle, GAPS  Tedavi protokolünün uygulanmasına danışmanlık yapacak  kadroları yetiştirmektedir. Bugün dünyanın her yerinde 2.000 civarında GAPS Practitioner; Psikoloji ve Fizyoloji sendromlu hastalara danışmanlık yapmaktadırlar. Ülkemizde de doktor ve diyetisyenlerin oluşan 434 GAPS Practitioner vardır. www.gaps-turkiye.org   sitesini ziyaret ediniz.

BAĞIRSAKLARIN NEDEN OLDUĞU TOKSİSİTE:

Çoğu kişinin çaresiz hastalık sandığı psikolojik/psikiyatrik ve Fizyoljik hastalıkların sebebi; hasarlı, geçirgen bağırsak duvarı ve anormal bağırsak florası nedeniyle beynin ve bedenin toksinlenmesidir. Bağırsak florasının ve bağırsak duvarının GAPS Doğal tedavisiyle iyileşmesi sonucunda, beyin ve beden toksin yükünün etkisinden kurtulur ve bağırsakların kaynaklık ettiği hastalıklar da tamamen iyileşir.

Bağırsak florasındaki bakteri dengesizliği (disbiyozis) ve bağırsak dokusundaki hasar ve sızıntılı bağırsak(leaky Gut Syndrome) olduğunu belli eden semptomlar şunlardır:Ağız Kokusu, Crohn, Gastrit, Gaz, Hazımsızlık, İrritabl Bağırsak Sendromu, İshal, Kabızlık, Kolik, Kötü Kokulu veya Anormal Görünümlü Dışkı, Mide Ekşimesi, Pamukçuk, Reflü, Şişkinlik, Ülser, Ülseratif Kolit, Gıda İntoleranslarıdır.

BAĞIRSAK TOKSİSİTESİNİN KAYNAKLIK ETTİĞİ PSİKOLOJİ SENDROMLARI:

Psikoloji Sendromları ve Psikiyatrik Hastalıkları: Otizm, Şizofreni, Epilepsi, Depresyon, Anksiyete, Bipolar Bozukluk, Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB), Panik Atak, Dikkat Eksikliği Bozukluğu (DEB) ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB), Disleksi, Dispraksi, Yeme Bozukluğu (Anoreksiya, Bulimia Nervosa) hastaları.

BAĞIRSAK TOKSİSİTESİNİN KAYNAKLIK ETTİĞİ FİZYOLOJİ SENDROMLARI:

Fizyoloji Sendromları ve Otoimmün Sistem Hastalıkları:Akne, Alerjiler, Anemi, Saç dökülmesi, Artrit, Astım, Bellek Problemleri, Çölyak, Demans (Bunama), Diyabet 1, Egzema, Eklem Ağrıları, Enzim ve Hormon Bozuklukları, Gelişme Geriliği, Gıda Alerjileri, Gıda İntoleransları, Otoimmün Tiroidit (Haşimato), Kolesterol Problemleri, Kronik Yorgunluk, Kulak Enfeksiyonları, Migren, MS (Multipl Skleroz), PMS-Regl Problemleri, Parkinson, Romatoid Artrit (RA), Sedef, Sistit, Tansiyon Problemleri, Tiroit Problemleri, Uyku Problemleri.

2004 yılından bu yana, dünyanın her bir köşesinden binlerce GAPS (Bağırsak ve Psikoloji/Fizyoloji Sendromu) hastaları, beslenmeye dayalı GAPS Doğal Tedavisiyle bağırsak floralarını tedavi ederek hem bağırsak hastalıklarından hem de psikiyatrik ve fizyolojik hastalıklarından tamamen iyileştiler ve iyileşmekteler.

Şu anda ülkemizde de, GAPS Kitabını alarak uygulayan binlerce GAPS Hastası, GAPS Diyetini uygulamakta ve mucizevi sonuçlar almaktadırlar.

TÜRKİYE’de GAPS:

Türkiye'de GAPS'ın hikayesi, 22 Nisan 2013 tarihinde www.amazon.com’dan GAPS kitabını sipariş etmemizle başlar. "Gut and Psychology Syndrome: Natural Treatment for Autism, Dyspraxia, A.D.D., Dyslexia, A.D.H.D., Depression, Schizophrenia" Kitabını sipariş ederken asla bugünleri hayal edemezdim. Biz can derdiydik, GAPS son çaremizdi ve son umudumuzdu.

GAPS Tedavi Protokolünü öğrenip uygulayabilmemiz için Türkçe'ye çevrilmesi gerekiyordu. Çevirmen İstem Erdener, kitabın tedavi bölümünden başlayarak çeviri yapıyor, bize gönderiyor ve biz uyguluyorduk. 2.5-3 ay gibi bir sürede her iki kızım psikiyatrik hastalıklarının bütün semptomlarından kurtulunca, elimizde hazır çevirisi olan kitabı ülkemize kazandırmak için, kitabın Türkçe lisans haklarını satın aldık ve ADALİN Yayıncılık'ı kurduk. İstem Erdener'ın harika çevirisi, kızım Feride Pınar Bekolo'nun harika redaktesi ile çok başarılı bir kitap ortaya çıktı. Böylece GAPS Türkiye'nin ilk kurumu ADALİN Yayıncılık ve Yayınevi'nin ilk yayını GAPS Bağırsak Ve Psikoloji Sendromu kitabı oldu.

Dr.Natasha Campbell-McBride'ın Ekim 2014 tarihinde Türkiye'ye gelmesi ve 18 Ekim 2014 tarihinde gün boyu (10.00-18.00), uzun bir konferans vermesi, Türkiye'de ilk ve son kez gerçekleşecek olan bir durumdu. Bu nedenle, konferans DVD sini Türkçe alt yazılı olarak ADALİN Yayıncılık'tan çıkararak, bu tarihi olayı kalıcı hale getirmiş olduk. Ardından ben Gonca Zeybek ve bazı GAPS danışman doktorlarının birlikte yazdığı "GAPS Destek" kitabı ve ardından Dr.Natasha Campbell-McBride'ın yazdığı " Put Your Heart In Your Mouth/Kalbini Ağzına Koy" kitabı ADALİN Yayıncılık tarafından Türkçe'ye kazandırıldı. Şu anda ise Dr.Natasha Campbell McBride'ın yazdığı "Vegetarianism Explained / Vejetaryenliğin Açıklanması" kitabı Türkçe'ye çevrilmekte olup, ADALİN Yayıncılık tarafından yayınlanacaktır.

GAPS Tedavi Protokolünün uygulanmasına danışmanlık yapacak olan, GAPS Danışman doktor ve diyetisyenleri yetiştirmeyi amaçlayan, GAPS Practitioner Sertifika eğitimleri yılda 2 kez düzenlenmektedir. Bugün Sertifikalı GAPS Danışmanı sayısı 434 dir.

 

www.gaps-shop.com GAPS Tedavi Protokolünü uygulayan herkesin ihtiyaç duyacağı Besin Desteklerinin, Diyet ürünlerinin ve Yaşam Tarzı ürünlerinin satıldığı e ticaret sitesidir. Böylece GAPS Kitabını alanlar, zaman kaybetmeden ihtiyacı olan ürünlere ulaşabileceklerdir. Bütün ürünlerin temin edildiği yerler, 4 yıllık bir araştırmanın sonucudur.

İnternet üzerinde hizmet veren GAPS TV; GAPS Tedavi protokolünün nasıl uygulanacağını ve protokolü destekleyen tedavileri geniş kesimlere duyurmak amacıyla kurulmuştur. Kısa bir zaman sonra, bazı bölümleri İngilizce olarak bütün dünyaya sunulacaktır.

Şu anda kuruluşu tamamlanan GAPS Sağlık Derneği tarafından Psikoloji sendromlu ve Fizyoloji sendromlu hastalar için; dünyada örneği olmayan tedavi merkezleri, ekolojik köy ve ekolojik okul vb. projeleri hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Ta ki bu ülkede bir tek psikiyatrik hasta, bir tek otizm hastası kalmayıncaya kadar. Ütopik de olsa biz bu rüyaya inanıyoruz ve tüm çabalarımız bu rüyayı gerçekleştirme yolunda olacak.

Bugün itibariyle; 25.000 GAPS okuyucusu, 434 GAPS Danışmanı, GAPS Sağlık Derneği, GAPS Kitaplarının yayınlandığı  ADALİN Yayıncılık, GAPS TV izleyicileriyle birlikte; GAPS Türkiye kocaman bir ailedir. Büyümeye de devam edecektir.

 

X